Без рубрики

Як Facebook відмовилась ділитись грошима з австралійськими медіа

В Австралії прийняли новий закон про медіа, згідно якому соціальні платформи (Facebook, YouTube) та пошукові системи (Google) повинні платити медіа за новини. Big Tech-гравці відмовились це робити і навіть висловили готовність заблокувати австралійцям можливість ділитись новинами місцевих медіа.

В Австралії захотіли, щоб Big Tech допомогти медіа грошима. А ті не схотіли

Влітку у Австралії було прийнято закон, згідно якого великі технологічні компанії мали б платити місцевим медіа за використання їх контенту. Спочатку, ще минулого року, уряд країни запропонував Facebook та Google домовитись з медійниками про плату за використання їх контенту. Законопроект, прийняття якого очікується до кінця 2020 року, передбачає, що спеціальний інститут арбітрів буде визначати, скільки грошей медійники отримають від Facebook та Google, якщо ті не домовляться щодо ціни.

Техногіганти відмовились домовлятися, заявивши, що медіа повинні самі створити таку бізнес-модель в цифрову епоху, щоб заробляти без державної (чи якоїсь іншої) допомоги.

Більше того, в компаніях Facebook та Google попередили своїх користувачів, що новий закон про медіа призведе до негативних наслідків, які вплинуть як на користувачів, так і на медіа, і, наприклад, ускладнять пошук чи роботу відеохостингу.

У Facebook теж висловили протест проти ідеї поділитись доходами від реклами з медійниками, додавши, що компанія може спокійно відмовитись від новинного контенту в країні і це не відобразиться на її доходах.

У Facebook пообіцяли заблокувати австралійські новини

Уже на днях у Facebook пообіцяли, що у випадку прийняття закону компанія заблокує можливість публікації новин у Facebook та Instagram.

В компанії пояснили, що їй простіше повністю відмовитись від новин, аніж погодитись на систему, в якій медіа зможуть визначати самостійно, скільки грошей повинна їм заплатити компанія Facebook, адже саме така схема прописана у законі.

Поділитись доходами з медіа – місія нездійсненна

Ідея заставити Big Tech ділитись доходами з медіа існує давно. Технологічні гіганти використовують контент медіа та заробляють на рекламі у пошуковій видачі чи на сторінках соцмережі. В той же час, частка доходів медіа від реклами знижується, наприклад, у News Corp Australia підрахували, що зі 100 австралійських доларів, потрачених на інтернет-рекламу, левову частку (від 30% до 70%) отримують Facebook та Google.

До речі, саме News Corp та її засновник Руперт Мердок – одні з найголовніших ідеологів руху «застав Google / Facebook платити за новини», які багато років вимагають вирішити проблему з розподілу доходів від медійної реклами.

Звісно, ідея, яку запропонував уряд Австралії – де в чому занадто агресивна, але це перша спроба, яка може з часом призвести до якихось більш помірних, проте більш ефективних рішень.

Хоча варто пригадати спробу Іспанії заставити Google платити за новини, що потрапляли у Google News. Та спроба теж виявилась невдалою – Google видалила усі іспанські новини з сервісу. І не додала їх назад аж до сьогодні.

Хто кого

Не варто забувало, що блокування новинного контенту і в Facebook, і в Google не піде на користь самим медіа, які зіткнуться з падінням трафіку.

Виглядає так, що кінця цьому протистоянню не видно, а позиція Big Tech дає можливість розмовляти з місцевими регуляторами з позиції сили. А от якщо австралійський прецедент буде застосований владою інших країн, то ситуація може теоретично змінитись. Проте наразі виглядає, що це не відбудеться найближчим часом.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *