Роздуми про технології

Дата-траст: як в майбутньому можуть розпоряджатися нашими даними

Дата-траст – це інноваційна модель збереження та управління даними, яка має на меті змінити те, як великі технологічні компанії розпоряджаються нашими даними

В щорічному списку найважливіших технологій року від Массачусетського технологічного інституту згадуються дата-трасти. Я читала про цей підхід раніше, коли працювала над статтею про володіння даними для «Тижня» — ідея під назвою інноваційна модель даних, побудована навколо користувача (user-centric data model). Її суть практично не відрізняється від ідеї дата-трастів.

Отже, в user-centric data model передбачається, що вся інформація користувача буде зібрана в одному місці — в певній «хмарі персональних даних». Отримавши таку персональну цифрову копію даних, користувач зможе краще контролювати доступ до них — визначати, кому цей доступ надається, а кому ні і, теоретично навіть зможе заробляти на даних, отримуючи цифрові дивіденди.

Ідея дата-трасту – практично така сама. Траст – це організація, якій довірено управляти активами. Дата-траст – це структура, яка управляє даними користувача та діє в його інтересах, наприклад, надає доступ до них іншим компаніям чи продає їх для навчання штучного інтелекту. Останнє особливо цікаво, за умови, що AI-рішення навчаються на основі даних користувачів, отримуючи ті дані або безкоштовно, або розраховуючись з умовними фірмами-прокладками, які отримали ці дані від мобільних додатків та онлайн-сервісів.

Дата-траст зможе контролювати доступ технологічних компаній до даних, перевіряти, чи дотримуються ці компанії встановлених на початку взаємовідносин з ними даних, і, якщо не дотримуються, то зможе розірвати стосунки і відкликати дані. Наприклад, якщо умовний Facebook пообіцяв не таргетувати рекламу по політичним вподобанням, але порушив свою обіцянку, то дата-траст може відкликати дані користувачів у Facebook. Правда, це звучить як утопія, адже, в продовження цієї ідеї, умовний Facebook може так само відмовити користувачам, чиїми даними розпоряджається дата-траст, у доступі до функцій соцмережі. Що власне й відбувається у взаємовідносинах BigTech-користувач: ви нам дані, ми вам сервіс.

Можливо, за умови роботи дата-трасту зможуть існувати різні моделі доступу до даних – від повного в обмін на безкоштовні онлайн-сервіси до часткового за умови платного використання цих сервісів. Сама ідея ще знаходиться на рівні вельми примарних обговорень. Проте той факт, що вона потрапила в технологічний топ-2021 від МІТ, свідчить про те, що ідеї управління даними користувачів та впорядкування взаємовідносин між власниками даних (користувачами) та тими, хто ними користується (технологічними компаніями) виходять за рамки недолугого, хоча і потрібного на певному етапі GDPR, регламенту, який хоча б спробував змінити ситуацію в стилі «дикий, дикий захід», в якій відбувалось використання даних користувачів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *