Роздуми про технології

Соцмережі хочуть перетворити в інформаційні сміттєзвалища

Ініціативи адміністрації Трампа щодо регулювань соцмереж можуть перетворити ці платформи у інформаційні сміттярки. Суть нових законодавчих ініціатив полягає в тому, щоб заборонити соціальним платформам здійснювати «цензуру легітимних висловлювань». Це означає, що соцмережі не зможуть видаляти фейковий контент, окрім окремих випадків. Наслідок цього – повний контентний хаос на соціальних платформах.

Що сталося

Американський мінюст пропонує змінити розділ 230 закону про етику в сфері комунікацій (Section 230 of the Communications Decency Act). Це базовий документ, який регулює діяльність соціальних платформ і який дозволив соцмережам існувати в нинішньому вигляді. Згідно нього, до прикладу, Facebook не відповідає за контент, розміщений користувачами. Якщо користувач Х напише наклеп про користувача Y, то відповідати буде користувач Х, а не платформа Facebook. Як саме працює цей закон, я писала у своїй статті.

Що цьому передувало

Історія протистоянь між американською владою та соціальними платформами почалась з того, що деякі пости президента Трампа у Twitter видаляли, помічали як маніпулятивні, і так відбувалось декілька разів. А коли Facebook належним чином не відреагував на ці пости, проти Цукерберга and Co повстали власні співробітники.

По великому рахунку, соціальним платформам не позаздриш, адже, з одного боку, все, що говорить глава держави, є важливим. А з іншого, він іноді говорить відверту брехню і про це потрібно повідомляти користувачів так само, як платформи повідомляють про це у випадку брехні від інших людей. Історія протистоянь Трампа та соцмереж тривала довго  і уже тобі було зрозуміло, що простим киданням один в одного не дуже ароматних субстанцій це не закінчиться. І ось, в кінці минулого тижня це сталося – мінюст представив нову версію того самого Section 230 of the Communications Decency Act.

Які пропонуються зміни

В документі сказано, що соціальні платформи повинні, з одного боку, більш агресивно видаляти небезпечний чи незаконний контент (секс-торгівля дітьми, торгівля зброєю та інші відверто незаконні речі). І водночас вони не повинні видаляти контент в інших випадках, бо «онлайн-платформи не повинні цензурувати правомірні висловлювання та просувати одні ідеї за рахунок чи напротивагу іншим».

Що це означає

Це значить, що соціальні платформи не зможуть видаляти контент, який вони вважають небажаним (окрім того, який пов’язаний з відвертими злочинними намірами). Право на видалення вони повинні будуть захищати в суді.

Але якщо соціальна платформа не видалить злочинний контент, вона теж буде винна в тому, що просуває незаконні матеріали.

Які можливі наслідки

Законопроект ставить соціальні платформи в апріорі складні для виконання умови. І, водночас, ускладнює роботу по виявленню фейків та маніпуляцій, точніше, робить її безрезультатною, адже фейки та маніпуляції уже не можуть бути причиною видалення контенту. Експерти відзначають, що зусилля соціальних платформ по боротьбі з фейками можуть призвести до судових позовів. «Навіть просте коментування повідомлення користувача соцмережі може стати приводом до судових проваджень», — відзначають експерти.

Навряд чи зараз цей законопроект буде прийнято, але не виключається його прийняття в наступному році. Тоді ми можемо забути про соціальні платформи версії 2015-2020 років. Писати в інтернеті будь-що й будь-хто уже не зможе.

Звісно, скоріш за все такого розвитку подій не буде. І ця законотворча ініціатива – це такий собі спосіб залякування, у якого може бути навіть позитивний результат – а саме, чітко виписані правила модерації контенту соціальними платформами.

Але вибрані для вирішення протистояння Трамп VS Twitter методи, відверто кажучи, нагадують якісь напівбандитські розборки, аніж цивілізоване обговорення проблеми.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *