Без рубрики

Фіктивна простота на власну користь або Як Google налаштування ховав

Компанія Google на нещодавній конференції Google I/O розповідала про спрощення доступу до налаштувань приватності. За задумом авторів цієї ідеї, лише в один клік тепер можна буде відключити геолокацію та доступ до камери та мікрофону (і позбутися хоча б частково побоювання, що смартфон вас слухає). Ідея прекрасна і дуже відповідає запиту суспільства, яке розуміє про те, які дані про нас збирають користувачі і хоче більшої приватності.

А за пару днів після цього анонсу стало відомо, що Google усвідомлено ускладнювала налаштування конфіденційності, щоб збирати геолокацію користувачів. Це сплило в судових документах одного з багаточисельних позовів проти Google, що стосуються її обходження з даними користувачів.

Цікаво, що Google не лише зумисно ускладнювала доступ до цих налаштувань, але й отримувала ці дані навіть при відключеній функції геолокації.

Тобто, по-перше, знайти налаштування було складно, а по-друге, навіть знайшовши їх та відключивши, люди не гарантували, що за ними не стежитимуть.

Цікаві й інші новини, пов’язані з цією історією. Те, що топ-менеджери Google самі не можуть розібратися з налаштуваннями та зрозуміти, як вони працюють, писали ще рік тому, і в цих документах про це згадали знову.

В одному з документів йдеться про те, що зрозумівши інтерес користувачів до відключення цих функцій, в Google в наступних версіях Android їх ховали «ще глибше». Цікаво, що в новій версії Android 12 нам пообіцяли, що все буде просто й доступно.

Ці спроби приховання налаштувань – це такий собі варіант чорного патерну – dark pattern від Google, коли ви або не можете знайти якусь опцію, або знаходите її, а виявляється, що її недостатньо і щоб досягти результату, треба знайти ще декілька ще глибше схованих опцій.

Хоча історія це не нова і не унікальна і подібні функції-обманки є й в інших продуктах, їх існування – це сумно. Бо сучасні технології – це й так така собі чорна скринька, яку ми лише дуже частково розуміємо. А такі підходи роблять ці технології ще й такими, якими важко управляти.

Видається, що не технології розробляються для нас, а ми існуємо для того, щоб технології працювали.

Дата-економіка, новий вимір.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *