Роздуми про технології

Від спільного месенджера до відсутності вибору та єдиної соціальної платформи

Минулого тижня Facebook повідомила про об’єднання месенджерів Facebook Messenger та Instagram. Таким чином, було зроблено ще один крок до монополізації ринку соціальних сервісів. Такими темпами — хочете ви чи ні, але будучи в Facebook, вас долучають і до Instagram, і до WhatsApp.

Ще минулого року керівництво Facebook повідомило про об’єднання технічної інфраструктури Facebook, Instagram та WhatsApp. Зміни, невидимі для кінцевих користувачів, стали початком стратегічних змін у компанії, спрямованих на об’єднання трьох продуктів у один.

Ось ця ідея – об’єднати технічну інфраструктуру – прозвучала тоді, коли американські сенатори активніше заговорили про загроз монополізму BigTech та бажання розділити компанії.

Таким чином, в першій половині 2019 року Facebook об’єднала три платформи на бекенді, потім, за декілька місяців повідомила про об’єднання рекламних профайлів.

А днями анонси Facebook промовляли, що де-факто об’єднання трьох продуктів в один уже відбулось. По-перше, компанія сказала, що тестує «єдиний центр облікових записів», в якому можна додати одну банківську карту та використовувати її в усіх трьох продуктах компанії. По-друге, повідомлення, надіслані в Facebook Messenger, можна буде читати в Instagram. Якщо пригадати інші публікації про те, що Facebook тестує можливість перегляду Instagram «сторіс» у інтерфейсі Facebook, то стає зрозуміло, що інтеграція та єдине середовище для всього Facebook-тріумвірату, тобто для Facebook, Instagram та WhatsApp уже існує. І його офіційний анонс – це або питання часу, або його явно не зроблять, годуючи нас разовими «покращеннями». Такими, які не можна «відкотити» назад.

Іншими словами, Facebook йде до того, що окремо Facebook, Instagram чи WhatsApp існувати не будуть. А буде єдина соціальна платформа. Монополізм ринку, якому не страшний навіть неймовірно потужний новачок TikTok.

Звичайно, коментуючи це, у Facebook, до прикладу, згадують, що їх WhatsApp не є лідером ринку мобільних повідомлень і тому це об’єднання не може вважатись використанням монопольного становища. І додають, що таке об’єднання їм корисне для операційної ефективності, тобто самій компанії так простіше.

Але головний висновок в цій історії з спільним месенджером насправді набагато глибший. Це гра на випередження щодо спроб конгресменів розділити Facebook на окремі компанії. У компанії з’являється супер-вагомий аргумент щодо її користувачів. Саме їм буде тепер незручно при можливому розділенні, адже вони уже звикли працювати на єдиній платформі. Інша справа, що користувачам не залишили вибору. І загнали примусово в єдине соціальне середовище, в якому є соцмережа, картинки з відео (і копія TikTok під назвою Reels), і месенджер. Відмовитись від одного з продуктів, звісно, можна, але соціальні сервіси того й так називаються — якщо ваші соціальні контакти використовують Facebook Messenger, ви можете бути найвідданішим адептом Signal, це нікого не хвилюватиме.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *