Без рубрики

Реклама чи не реклама. Трохи про невдалі спроби Google обдурити користувачів

Пошукова видача – це одне з місць, де користувачі воліли б зберігати хоча б уявний контроль над своїм вибором. Зрозуміло, що той факт, що видача часто є продуктом роботи SEO-фахівців та результатом застосування алгоритмів Google до цілого ряду наших з вами даних, не дозволяє нам говорити про те, що пошук у Google дає повністю незалежний результат. Він залежний і навіть дуже, і ця залежність – це предмет дуже довгої бесіди. Проте навіть в такому залежному середовищі ще до недавніх пір Google чітко позначала рекламні посилання. Тобто, коли людина задавала запит, вона відразу бачила, які рядки на сторінці з результатами є рекламою, а які ні.

На жаль, з часом ця візуальна відмінність стиралась і наближалась за оформленням до основної видачі, але ж вона була присутня і відповідні відмітки були доволі чіткими. На ще більший жаль, Google вирішила ще більше стерти різницю між містом та селом рекламою та органічними посиланнями.

На початку січня компанія Google повідомила про зміну в оформленні пошукової видачі. Основна відмінність полягає в тому, що візуально помітки для рекламних посилань стали майже непомітними.

Якщо раніше помітка «реклама» бралась у рамочку і виділялася іншим кольором, то тепер помітка «реклама» (або “Ad”) написана чорним напівжирним шрифтом без рамки і візуально вона майже не відрізняється від основної пошукової видачі.

 

Розмір шрифту цієї нової помітки – такий самий, як і розмір шрифту поточного посилання. Більше того – в англійському варіанті помітка Ad візуально може сприйматись як фавікон, тобто малесенький значок веб-сайту.

Відповідно не дуже уважний користувач і не помітить, що певне конкретне посилання є рекламним.

Колись були часи, коли рекламна видача взагалі демонструвалась на іншому фоні, що сильно відрізняло ці посилання від органічної видачі. Потім Google відмовилась від іншого кольору тла, тепер й від візуального вирізнення реклами. Ця остання зміна призводить до того, що реклама від органічної видачі майже не відрізняється.

Компанія Yard навіть провела дослідження з цього приводу. І воно показало, що дійсно, люди стали гірше відрізняти рекламу від не-реклами. Людям пропонували відрізнити рекламу від не-реклами і на новій сторінці видачі люди робили це гірше. Тобто рекламні посилання отримали більше кліків від користувачів, що прямо позитивно впливає на доходи самої Google.

Хіба це є проблемою?

Ні, це не проблема. Не проблема, коли люди розуміють, що вони клацають по рекламі. Але це проблема, коли користувачі, клацаючи по рекламі, думають, що клацають по органічному (не проплаченому) посиланню.

Експерти вважають, що цей експеримент по об’єднанню рекламної площі з основною видачею направлений на те, щоб 1 – перевірити реакцію користувачів, і 2 – поступово збільшувати рекламну площу.

Якщо користувачі не помічають різниці між рекламою та не рекламою, вони й не помітять, що реклами стане більше.

Ці зміни викликали шквал критики і Google повідомила, що поки вирішила відмінити  ці зміни, проте що компанія продовжує експериментувати з пошуковою видачею. Проте це повідомлення є доволі нечітким і невідомо, чи не рухатиметься Google в цьому ж напрямку, але без особливих анонсів.

Чому це важливо

Колись Google відрізнялась тим, що її пошукова система була прикладом ідеальної простоти в цифровому дизайні – лише перелік посилань і більше нічого. Рекламні блоки візуально відрізнялись. Зараз там з’явились додаткові елементи як то карти, прямі відповіді на запитання, а рекламні посилання та органічні майже не відрізняються.

За умов існування єдиної пошукової системи, доля ринку якої перевищує 90%, такі дії без протестів можуть призвести до того, що органічна видача починатиметься з – умовно – п’ятої сторінки Google, тобто рекламною (по деяким посиланням) стане вся перша, а може й більше сторінок пошукової видачі.

А ідеально простий дизайн Google перетворюється в так званий темний патерн, або обманний інтерфейс, про який я згодом розповім.

Ці зміни є втіленням протиріччя між бажанням Google надати користувачам відповідь на їх запитання в пошуковій видачі та необхідністю заробляти на цій самій пошуковій видачі. За умови відсутності реальних конкурентів у вирішенні цієї дилеми для Google завжди перемагатиме фінансова складова. Щоб ця сторона не стала основною, користувачі можуть протестувати (хоча ці протести не врятували у свій час Google Reader) та їм варто навчитись «читати» ці обманні патерни.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *