і ще трошки про дані та ризики
Соціальні мережі, створені для об’єднання людей, в деяких випадках можуть стати серйозною проблемою для їх безпеки. Адже цифровий слід, який формується, в тому числі завдяки цим сервісам, а ще – їх соціальні зв’язки, можуть бути використані для переслідувань та розправ.
Для жителів Афганістану з приходом Талібану виникла серйозна проблема, яка полягала в ризиках технопереслідування. Нещодавно ThePage опублікував мою статтю про те, як це стало проблемою і чому простого видалення з соцмереж може бути недостатньо для самозахисту.
Завершуючи цей текст, я підсумувала:
в цій історії не менш важливою буде поведінка соціальних платформ – Facebook, Twitter, Instagram, які наразі просто повідомили про блокування контенту з підтримкою руху «Талібан». Швидкість розвитку подій в Афганістані не дала змогу передбачити такі проблеми та необхідність захисту людей у цифровому просторі. Та й зараз часу на те, щоб змінити якісь політики роботи з даними та акаунтами цих громадян, залишається не так багато. Можливо, соціальним платформам потрібно запропонувати умовні кнопки самознищення для вразливих у разі таких конфліктів груп користувачів.
І коли сьогодні стало відомо про те, що Facebook запропонувала жителям країни і таку кнопку майже-самознищення, і можливість відключити перегляд друзів, то пораділа – і за цих людей, що опинились в складній ситуації, і за своє уміння передбачати техноподії.
Отже, для користувачів Facebook стали можливі такі опції
— в один клік можна закрити свій профайл. Його вміст – всі дописи та фото – отримають доступ «тільки для друзів». Одночасно буде приховане й фото власника профайлу
Це означає, що інші люди не зможуть бачити те, що людина публікувала у Facebook і, відповідно, не зможуть завантажити ці дані
— для всіх користувачів з Афганістану призупинена можливість перегляду списку друзів
Це означає, що інші люди не зможуть на основі Facebook-контенту вибудувати соціальні зв’язки, це не дозволить проводити пошук по Facebook «неблагонадійних» друзів користувача соцмережі.
Я вітаю Facebook хоча б такою оперативністю (хоча про випадки технопереслідування почали говорити ще в середині цього тижня, а подумати про такий розвиток подій можна було днів 10 тому). І я впевнена, що першу кнопку – автоматичне приховування контенту – варто доповнити тимчасовим його самознищенням і залишити на платформі на майбутнє.
Окрім власне Facebook, історія з Афганістаном вражає тим, що в цій країні існує біометрична база даних переважної більшості жителів країни, і таліби отримали доступ до спецпристроїв, які дозволяють зчитати око / палець людини та ідентифікувати її. А далі перевірка того, чи співпрацювала вона з урядами іноземних держав – це справа часу. Які існують ризики для таких людей – можна лише уявити.
Технологічна сторона війни в Афганістані – це демонстрація проблем, які раніше не виникали в історії людства, принаймні в такому масштабі. Це й доступність цифрового сліду, його аналіз та використання проти людини, це неможливість контролювати дані про себе, в тому числі ідентифікаційні, це ситуація, коли такі чутливі дані потрапляють в чужі руки та багато іншого.
Людство чи технологічний сектор навряд чи задумувалися про такі технологічні ризики до цього літа, принаймні, про масштабність та рівень загроз, пов’язаних з цифровим слідом. Адже коли гаджет послухав, що ви говорили про риболовлю і показав вам рекламу спінінгу – це неприємно, але не смертельно. А от коли ваші фото шукають по акаунтам друзів, щоб вас вбити – це проблема серйозніша та глобальніша.
Не думаю, що технопереслідування афганців зменшать використання соцмереж чи переконають українське Мінцифри у ризиках в реалізації їх ідей. Проте коли до Facebook долучаться інші соціальні платформи, які змоделюють та реалізують відповіді та такі ризики – це буде дуже добре.